حق فسخی که به صورت خیار شرط آمده است اگر انتهایش مشخص نباشد، باعث بطلان عقد خواهد شد؟

مشاوره حقوقی قرارداد بطلان معامله خیار شرط عقد بیع وکیل حقوقی ‫101 بازدید1 پاسخ‫1 دنبال کننده
0
poorkholghi@gmail.com 3 اعتبار hamed.sabri پاسخ داده

خودرویی را فروختم و حق فسخ را مطلق به طرفین دادیم حالا در صورتیکه برای فسخ معامله مدت تعیین نکرده باشیم آیا معامله باطل است؟یا فسخ باطل است؟ اگر در این فرصت خریدار خودرو را فروخته باشد تکلیف چیست؟  ممنون و تشکر فراوان

0
hamed.sabri 20 اعتبار hamed.sabri پاسخ داده

با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما:در قانون ایران حق فسخ مطلق قابل پذیرش نیست و تحت عنوان شرط مبطل از آن یاد می شود چرا که شرع و قانون مدنی اصل و ذات قرارداد بیع را دوام و ثبات می داند تا بر اساس آن نظم اجتماعی برقرار گردد و هیچ یک از طرفین  نتواند هر زمان قرارداد را فسخ نماید و خریداران بعدی با مشکل مواجه نماید، ضمنا درج این شرط در قرارداد، علاوه بر اینکه ابطال خود شرط منجر به بطلان عقد هم می گردد .

لذا توجه شود از درج شرط فسخ بدون مدت در قراردادها خودداری گردد .

0
حامد 3.96K اعتبار حامد پاسخ داده

اگر منظور شما از حق حبس خیار شرط باشد طبق ماده ۴۰۱ قانون مدنی در صورتی که انتهای آن مشخص نشده باشد( از ابتدای عقد) باعث بطلان شرط و خود عقد خواهد شد. به تبع این بطلان انتقالات بعدی نیز صحیح نخواهد بود.

موید باشید

×

ورود